Konkurs czytelniczy zakończony. Dziękujemy za udział!
Zobacz wyniki.
XVI SZKOLNY TURNIEJ CZYTELNICZY „MOLE KSIĄŻKOWE”
ROZGRYWKI W BADMINTONA
27.09.2024 r. odbyły się rogrywki w badmintonie w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Igrzysk Dzieci. Nasza reprezentacja chłopców: Piotr Piórkowski i Oliwier Nowak zajęła 2 miejsce w starszej kategorii. Dziewczęta - Natalia Salińska i Zosia Figacz-Guzina zajęły 4 miejsce. Młodsza reprezentacja dziewcząt: Antonina Figacz i Karolina Adamczyk zajęła 2 miejsce. Chłopcy w składzie Franciszek Kasztelan i Tymon Żarłok również uplasowali się na 2 miejscu. Gratulujemy całej naszej reprezentacji i życzymy dalszych sukcesów.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
30 września 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Podczas przerw uczniowie czytali na głos przez mikrofon fragmenty swoich ulubionych książek. Dziękujemy za odwagę i piękne czytanie: Idalii Nadolnej kl. Va, Alicji Rydel kl. VIa, Alicji Szacht kl. VIa, Alicji Jabłońskiej kl. VIb, Agacie Chebdowskiej kl. VIIIa i Jowicie Kwiatkowskiej kl. VIIIc.
SPRZĄTANIE ŚWIATA "Na straży czystej ziemi”
PROSIMY O POMOC DLA JULCI
Kochani! Po raz kolejny prosimy Was o pomoc. Julcia, nasza uczennica, walczy z okropnym przeciwnikiem... Prosimy Was o wpłaty i udostępnianie zbiórki.
MIĘDZYNARODOWY (TY)DZIEŃ KROPKI
Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
W wielu szkołach i przedszkolach powstają wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki?
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.
W naszej szkole świętowaliśmy (Ty)Dzień Kropki - od 16 do 20 września. Codziennie działaliśmy kreatywnie.- Już w poniedziałek kropkowy strój. Szkoła zaroiła się od kolorowych kropek, dzięki którym Vashti uwierzyła w swoje możliwości... To było zadanie na ZGRANĄ KLASĘ!
- We wtorek BIEGANE KROPKOWE DYKTANDO - każda klasa wystawiła drużynę 2-osobową (zobacz zdjęcia niżej).
- W środę KROPKOWE PRZYSŁOWIA I POWIEDZENIA,
- zaś w czwartek KROPKOWE KODOWANIE.
- W poniedziałek odbylo się podsumowanie i wręczenie dyplomówy.
Dziękujemy za włączenie się do zabawy!
5
NARODOWE CZYTANIE W DWÓJCE
Tak jak w latach ubiegłych nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Akcja odbyła się w piątek 13 września podczas przerwy o godz. 11.30 w sali 25. Uczniowie kl. VIIIc czytali wybrane fragmenty "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Każdy chętny mógł dostać odcisk specjalnej pieczęci pamiątkowej, którą otrzymaliśmy z kancelarii Prezydenta RP.
7
PROGRAM "MAŁY MISTRZ"
Miło nam poinformować całą społeczność szkolną, że przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu poprawy stanu zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I-III "Mały Mistrz". W ramach programu uczniowie będą uczestniczyć w 6 blokach umiejętności sportowych:
- Rowerzysta - Turysta
- Gimnastyk - Tancerz
- Piłkarz
- Pływak
- Lekkoatleta
- Narciarz - Saneczkarz - Łyżwiarz
Projekt zakałda także wyposażenie szkół w sprzęt sportowy dedykowany najmłodszym uczniom. Powodzenia młodzi sportowcy!
RATUJMY ŻYCIE MAŁGOSI
Kochani! Prosimy całą społeczność szkolną o pomoc naszej uczennicy Małgosi w walce z chorobą. Pamiętajcie, że każda drobna wpłata i udostępnienie zbiórki ma znaczenie.
UCZESTNICZYLIŚMY W POGRZEBIE PUŁKOWNIKA WINCENTEGO SOBOCIŃSKIEGO – ZWIERZCHNIKA MAJORA H. SUCHARSKIEGO
1 września 2024 r. nasza szkoła uczestniczyła w uroczystości pożegnania prochów płk. dypl. Wincentego Sobocińskiego. Poczet sztandarowy brał udział w mszy św. i pogrzebie na cmentarzu w Murzynnie. Płk. Sobociński w latach 1938-39 był szefem Wydziału V Wojskowego Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku, a tym samym zwierzchnikiem Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, której dowódcą był mjr Henryk Sucharski. Poza służbą obaj oficerowie byli przyjaciółmi.
Płk Sobociński miał dostęp do tajnych informacji wywiadowczych. 31 sierpnia 1939 r. spotkał się z mjr. Sucharskim i uprzedził go, że atak Niemiec na Polskę nastąpi 1 września nad ranem, a także, że nie otrzyma on żadnej pomocy wojskowej. Po wojnie płk Wincenty Sobociński wyemigrował do Argentyny, gdzie zmarł w 1959 r. Jego prochy sprowadzono i złożono w rodzinnym grobie w Murzynnie.
4
OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE NASZYCH UCZNIÓW
Uczniowie naszej szkoły: Jan Siejakowski kl. VIIIc, Natalia Salińska kl. VIIIc, Łucja Kasztelan kl. VIIIc i Aleksander Kisielnicki kl. VIIb - mają duże osiągnięcia w dyscyplinach sportowych, które uprawiają. Janek zajął III miejsce w Mistrzostawch Polski w triathlonie i II miejsce w Mistrzostwach Polski w duathlonie. Natalia zajęła I miejsce w sztafecie Mistrzostw Polski w triathlonie. Łucja zajęła III miejsce w Mistrzostwach Polski w aquathlonie i II miejsce w sztafecie w triathlonie. Aleksander uplasował się na II miejscu w sztafecie Mistrzostw Polski w triathlonie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
ROCZNICA NADANIA SZKOLE IMIENIA MJRA H. SUCHARSKIEGO
7 września 2024 r. mija 48. rocznica nadania naszej szkole imienia majora Henryka Sucharskiego, a jednocześnie 85 lat od kapitulacji bohaterskiej załogi Westerplatte w 1939 r. Tradycyjnie (w przeddzień rocznicy) uczniowie trzymali warty honorowe, a klasy składały wiązanki kwiatów przy portrecie patrona w holu szkoły.
21