strona miejska programu

WALKA

W styczniu ruszyła walka pomiędzy wszystkimi drużynami...

W „Kurierze Kwidzyńskim” zaczęły ukazywać się anonse z zadaniami do wykonania. Za każde z nich drużyna mogła otrzymać określoną liczbę punktów.

Już od pierwszego tygodnia po feriach świątecznych uczniowie poszukiwali zadań w gazetach. Pierwsze ogłoszenie dotyczyło uwarunkowania „JA”. Każda drużyna miała za zadanie ułożyć 5 sloganów na ten temat.

W lutym uczniowie wykonywali prace z obszaru „JA I INNI  LUDZIE”. Jedno z zadań przewidywało obejrzenie filmu „Tajemnica zaginionej skarbonki”, a następnie określenie uczuć, jakie przeżywał główny bohater filmu w trakcie swojej „przygody’ z narkotykami. Następnie uczniowie, po zapoznaniu się z historią nastolatki wychowującej się w rodzinie z problemem alkoholowym mieli napisać m. in.  wypracowanie o młodym człowieku  przeżywającym chorobę alkoholową w swojej rodzinie oraz o sposobach pomocy takiemu koledze.

Wszystkie prace uczniów były bardzo ciekawe, a część z nich dotyczyła prawdziwych doświadczeń z życia w rodzinie, gdzie jeden z rodziców choruje na alkoholizm.

W marcu anonse w gazecie dotyczyły uwarunkowania „SPOŁECZNOŚĆ”.

Pierwszym zadaniem było obejrzenie filmu „Nikotyna legalny narkotyk”, po dyskusji którego uczniowie opisywali skutki palenia tytoniu. W kolejnym zadaniu, po obejrzeniu spotu reklamowego, uczniowie wyrażali swoje opinie na temat sprzedawania alkoholu nieletnim.

Poniżej znajdują się wybrane wypowiedzi uczniów na ten temat.

• „Sądzę, że sprzedawanie alkoholu nieletnim to skandal. Nieletni nie powinni pić alkoholu. Sprzedających im alkohol powinno się karać”.

• „Sądzę, że sprzedawanie alkoholu nieletnim jest złe. Dzieci nie powinny pić alkoholu w tak młodym wieku, ponieważ to szkodzi ich zdrowiu. Sprzedawcy zawsze powinni prosić o dowód.”

• „Moim zdaniem sprzedaż alkoholu nieletnim jest bardzo niemądra. Powinno wprowadzić się wysokie kary za sprzedaż napojów alkoholowych nieletnim. Dziecko, które nadużywa alkoholu ma bóle głowy, żołądka, itp. Ma zły kontakt z innymi osobami i wpada w nałóg”.

• „Moim zdaniem nie powinno się sprzedawać alkoholu nieletnim z tego powodu, że wyprawiają oni różne rzeczy. Gdy taki np. 13 –14- letni chłopak zasmakuje w alkoholu i wpędzi się w nałóg, będzie ignorował rodziców i do nich pyskował. Tacy rodzice powinni interweniować a nie jak gdyby nic przechodzą obok nietrzeźwego syna czy córki...”

• „Sądzę, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest złym uczynkiem. To łatwa szansa na zarobek”

• „O sprzedawaniu alkoholu nieletnim sądzę, że jest to niepoważne i nieodpowiedzialne zachowanie dorosłych. Osoby, które to robią chyba nie wiedzą, jakie są tego konsekwencje”.

• „Moim zdaniem powinno się karać takich ludzi”

W kwietniu przyjdzie czas na rozwiązanie zadań z czwartego, ostatniego obszaru „ŚRODOWISKO NATURALNE”.

A FINAŁ programu już za miesiąc!!!!!